top of page

Яке щастя, яке добро, що є хліб на світі!

 

Він вічний і святий – цей пишний хліб,

 

Чи в паляниці на столі у хаті,

 

Чи зв’язаний в важкий тужавий сніп,

 

Де колоски шепочуться вусаті,

 

Він чув у полі крик перепелів

 

Чув жайворонковий передзвін весняний,

 

Він виріс для пісень і добрих слів,

 

Тому що народився під піснями.

 

Віки проходять тисячами діб,

 

І новим днем земля безмежно рада.

 

Він вічний і святий, - цей пишний хліб,                    

 

Так, як життя, добро, кохання, правда!

Музей Хліба при Ковалевській  ЗОШ І-ІІ ст. Котелевського району Полтавської області створений у 1999 році.

      Ініціаторами створення музею були педагогічний колектив, учні, батьки, районний відділ освіти.

      Музей займає  кімнату розмірами 42,5 м2, яка знаходиться в приміщенні  школи.

      Робота по створенню експозицій велася на основі збирання старовини в своїй місцевості (території села, інших населених пунктів району). Переписки з архівними установами, приватними особами, що дало можливість поновити фонди музею деякими документами і фотоматеріалами. З центру підготовки космонавтів було надіслано космічний хліб, а з російського міста Ленінград склад і зразок блокадного хліба.

       Завдяки цілеспрямованій пошуковій роботі було зібрано значну кількість предметів побуту ХІХ початку ХХ століття, які використовувалися для виготовлення хліба. Також зібрано колекцію сільськогосподарських знарядь праці: плуг, борони, гостропат, серпи, візки, ціп, знаряддя упряжі для волів, жорна, ступа та інші, що використовувалися для вирощування та збирання сільськогосподарських культур в минулому.

         В музеї зібрані спогади про хліборобське життя людей, хліборобські династії Котелевщини.

        Зареєстрований музей 21 листопада 2001 року і одержав статус музею при закладі освіти Міністерства освіти і науки України. 2004 року пройшов перереєстрацію і підтвердив свій статус.

        У вересні 2006 року, після реконструкції, Музей Хліба отримав нове життя. Власними силами було відремонтовано і облаштовано нову, значно просторішу і світлішу музейну кімнату. Виставкова експозиція поповнилася  секторами: "Незабутні сторінки життя хліборобів нашого села”, "Гордість України”, "Млин історії", "Дерево життя".

        При музеї створено центр для координації діяльності музейного активу. Таким центром є рада музею, до складу якої входить: М.Г.Кулинич, Н.І.Федоренко, О.М.Поривай, С.М. Юхименко, М.М.Мяло, Н.В.Мяло

        На своїх засіданнях рада вирішує різні питання , пов’язані з діяльністю музею (заслуховує звіти про пошукову, дослідницьку роботу, веде документацію, затверджує плани роботи). Свій вклад в пошукову роботу вносить пошуково-краєзнавче об’єднання "Колосок”, яке активно діє при музеї.

        Одним з ключових завдань музею є патріотичне виховання, тому активом музею, педагогами в цьому напрямку ведеться значна робота. Організовуються виховні години, присвячені хлібові, конференції, зустрічі з хліборобами, тематичні вечори, обговорення літературних творів, перегляд і обговорення відео матеріалів, присвячених хлібові, Героям України.

        Але ж, звичайно, головна робота – екскурсійна. Екскурсоводи музею проводять екскурсії для учнів школи, батьків, вчителів району та учнів інших шкіл району та області.

        Після реконструкції Музей Хліба   став   своєрідною візитною карткою школи. 

        До складу музею входять такі експозиційні розділи: 

       Пшениця – одна з найдавніших культур земної кулі, яку почали вирощувати 10-15тис. років до н.е. Про це свідчать археологічні знахідки в різних країнах світу, в тому числі й на  Україні.  Про це  можна дізнатись з експозиції під назвою "Центри походження культурних рослин”.

              Багато людей, вчених присвятили своє життя виведенню нових сортів пшениці. Серед них найбільший вклад в цю справу зробили Вавілов М.І., Лук’яненко П.П.,Ремесло В.М., Кириченко Ф.Г., Цицен М.В.. Особлива увага вирощуванню сортів пшениці надається в  Україні. Сектор " Селекція пшениці”.

               Історія хліба пов’язана з багатьма політичними подіями, які суттєво вплинули на долю цілих поколінь українських хліборобів. Однією з таких подій була колективізація, тобто створення колгоспів. В цій експозиції показано фотографії і матеріали, документи, спогади очевидців про хід колективізації в нашому краї.  Сектор "Колективізація в Котельві”.

             Чорні сторінки в історії – голодомори. Вони відбувалися в різні часи і епохи, забирали з собою сотні тисяч мільйонів людських життів. Не обминули вони і багатостраждальну Україну в 1932-1933 роках. Ці сумні події представлені матеріалами стенду "Трагедія України”. У музеї зібрані матеріали, спогади людей, які пережили цей страшний час нашої історії. Створено «Книгу пам’яті» односельчан, які стали жертвами голодомору.

             Наступна експозиція "Хліб війни”. Тяжке випробування випало на долю радянського народу в тому числі народу й України під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945років. Особливо тяжке випробування випало на долю російського міста Ленінград, який перебував в оточенні майже три роки. І тому кожний житель цього міста відчув справжню ціну хліба, якого катастрофічно не вистачало. Під час блокади в Ленінграді загинуло майже 700 тис. чоловік, а тих , хто залишився живий, врятував хліб, який в історію ввійшов "блокадний хліб”. В Музеї  представлено зразок блокадного хліба та його склад. Особливе значення в історії українського народу має освоєння цілинних земель. В розділі «Хліб цілини» представлено фотоматеріали, документальні матеріали учасників освоєння цілинних земель, які є нашими земляками.

             Без хліба неможливо прожити одного дня. Особливо цікаво дізнатися про хліб, який споживають космонавти під час польотів, його склад, форму. У музеї представлено зразок космічного хліба, переданого в дар з центру підготовки космонавтів.

         В нашому Котелевському районі  проживають люди, які присвятили своє життя вирощуванню хліба. Держава високо оцінила їх внесок у цю справу, нагородивши багатьма орденами і медалями. Про це розповідається в експозиції "Славні хлібороби Котелевщини”.

         Велику роботу проведено для відтворення тяжкої праці хліборобів нашого села Ковалеве. Це висвітлено в секторі " Хлібороби нашого села”. До уваги відвідувачів фотоматеріали, нагороди наших односельців.

         Наступний розділ музею «Гордість України»

         Славиться   Котелевщина  Героями  України  Тетяною Михайлівною Корост та Олександром Григоровичем Коросташовим. В очолювані ними господарства їдуть переймати досвід не лише з України, а й ближнього та дальнього зарубіжжя. Про їх незабутню історію і славне сьогодення відвідувачі знайомляться в цьому розділі.

                   Історія хліба рясно полита потом хлібороба. Хліб-трудівник, хліб-воїн. В народі говорять: "Хліб – усьому голова”. Така назва наступної експозиції.

           Для  вирощування хліба потрібні знаряддя праці. В нашому музеї знаходяться зразки сільськогосподарських знарядь праці, якими користувалися українські селяни в минулому. Також представлені предмети домашнього вжитку, які слугували для виготовлення хліба.

  Відвідавши наш Музей Хліба 21 вересня 2006 року, Герой України, Заслужений працівник сільського господарства України, Почесний професор Полтавської державної аграрної академії, директор ТОВ "Агрофірми "Маяк” Тетяна Михайлівна Корост звернулася до учнівського та педагогічного колективів нашої школи з такими словами:

-         Серце переповнює радість від того, що не згасла у нас свята любов до хліба. Люди, які працюють на землі, знають, що хліб – це мозолі і піт, це сльози і надії...  Виховуючи любов до хліба, ви виховуєте у дітей любов і повагу до праці, до рідної землі. Це добре починання повинно стати прикладом для всіх інших шкіл району.

    Ми горді тим, що в стінах нашої школи діє святиня – Музей Хліба. Його відвідало більше 600 людей. Щороку першокласники розпочинають свій перший  шкільний день з екскурсії в Музеї Хліба.  Актив музею в постійному пошуку. Музей отримав звання "Зразковий музей” у 2008 році, а в 2011 році пройшов переатестацію і підтвердив статус.

bottom of page